Hearthstone alapok: A lapelőny
Brian Weissman: "Taking Card Advantage", MTG
Bevezető
A lapelőny egy sokszor előkerülő téma. Ha játszottatok a korai closed beta szakaszban Hearthstone-t, tudhatjátok, hogy abszolút ez volt az elsődleges szempont a deckek kreálásakor, a döntéshozatalkor és egy kártya értékének megállapításakor. A játékosok hozzáállása azóta sokat változott, köszönhetően néhány top streamernek, akiktől sokat tanulhatott a közösség. Ettől függetlenül a lapelőny az egyik alapköve a játéknak és talán az egyik legegyszerűbben átlátható is. Ha néztél már streameket, vagy láttál versenyt, biztosan hallottad a "card advantage" (lapelőny) kifejezést, vagy annak hű társát, a "value" (lap értéke) szót. Remélhetőleg a cikk segít majd abban, hogy Te magad - legyél bármilyen szinten a játékban - is át tudd ültetni a gyakorlatba az elméletet.
Kép törölveA lapelőny
Alapvetően a lapelőny az a folyamat, amikor az egyik játékos több kártyát szerez, mint ellenfele. Eddig elég egyszerű, ugye? Azért, mert az is. Az Arcane Intellect az egyik klasszikus példa a lapelőnyre. Elcseréled ezt a kártyát (1 lapot) másik kettőre. Tehát 1-for-2 (vagy 2-for-1) gyakorlatilag. A lapelőny egy egyenlet eredménye voltaképpen, tehát nem egy változó. Sokszor fog még szerepelni az x-for-y kifejezés, Hearthstone-os szótárunkban már volt róla szó, ez annyit tesz, hogy egy lapért hány másikat kaptál, vagy hányat használt el az ellenfeled, hogy leszedje (megoldja) egy lapodat. [su_spacer size="0"]
Kép törölveA Coldlight Oracle-lel például húzol két kártyát, és kapsz egy lényt is. Akkor az 3 az 1-ért ugye? Valójában, mivel az ellenfelednek is húz két kártyát, megváltozik az egyenlet. Ugyanannyira jön ki a dolog, 3-3 lesz. A te oldaladon 2 kártya és a lényed, míg az ellenfeled kapott két lapot és a te felhasznált lapod is "az ő előnye". Mivel nem tudod mit fogsz húzni mielőtt felhúzod, minden kártyára csak úgy kell tekinteni, hogy "egy lap", ahelyett, hogy egy konkrét kártyára gondolnál, így sokkal megbízhatóbb playeket csinálhatsz.
Párhuzamot vonhatunk az előbb leírtakkal a dáma és a sakk bábúk közti különbséggel összevetve. A dámában minden bábú ugyanolyan, csak a helyük számít. Ha belegondolsz, ugyanez a helyzet a 30 kártyával a deckedben, ha arccal lefelé vannak. Ezzel ellentétben a sakknál minden bábúnak megvan a szerepe és a játék menetétől függően változik az értékük. A párhuzam kedvéért tekints úgy a decked lapjaira, mint egy adag sakk bábúra, a kezed és a board pedig legyen a sakktábla. Minden meccsen eljön az a pont, amikor az arccal lefelé lévő kártyák már nem teljesen ismeretlenek számodra, és ehhez igazítod a kezed és a boardod. De erről majd egy másik cikkben.
Szituációs lapelőny
Szóval már tudjuk, milyen a lapelőny. De hallottál már a szituációs lapelőnyről?
Kép törölveAz előbb említett Arcane Intellect egy teljesen egyszerű, lineáris lapelőny. Alapesetben húzni fog neked két kártyát. De egy olyan lap, mint a Big Game Hunter (BGH) teljesen máshogy működik. A egy 3 dropként rakod le, célpont nélkül, akkor egy 3 manás 4/2 lény. Ebben az esetben nem származik belőle előnyünk. Ellenben ha sikerül vele egy lényt megölni, akkor ők elvesztenek egy lényt, mi pedig nyertünk egyet, és mindehhez csak egy lapot használtunk fel! Ez egy 2-for-1 eset és máris lapelőnyben vagyunk.
Jobb matematikailag tekinteni egy ilyen eseményre, mint azt mondani, hogy "az én Big Game Hunterem megölte a Core Hound-odat". Túl sokszor látunk játékosokat erős lapokat tartogatni, mert később 'talán' jobban jön majd, ha várnak vele, de lehet, hogy később már nem lesz megoldás ugyanarra a helyzetre. A 2-for-1 az 2-for-1, és még ha van is a deckedben megoldás egy bizonyos lapra, ne vakítson el ez a tudat. Egy olyan ellenféllel szemben, aki nem meri lerakni a nagyobb lényeit, vagy egyszerűen nincs a deckjében, sosem fog lapelőnyt szerezni neked a Big Game Hunter. Ezt nevezzük helyzetfüggő, nem lineáris, vagy szituációs lapelőnynek.
Kép törölveKövetkezőnek nézzük meg Harrison Jones-t. Ha az ellenfélnek nincs fegyvere, akkor ez a kártya egy 5 manás 5/4 minion. Azonban a kártya ereje akkor mutatkozik meg, ha az ellenfeled bármilyen fegyverrel rendelkezik. Ha csupán egy 1/1-es Rogue tőrt zúz szét, már akkor is húzol vele egy lapot. Ez ugyebár egy szimla 2-for-1. Ha lesz olyan szerencséd, hogy sikerül egy vadi új Doomhammer-t széttörni, akkor 1-for-10 trade történt, ugyanis leszedtél egy kártyát az ellenfeledtől, van egy lényed a boardon és húztál 8 lapot a képességéből. Zseniálisan hangzik, nem? Azért, mert az. Egyetlen egy kártyával hihetetlen előnyre tettél szert. Természetesen ez utóbbi szituáció nem sokszor fordul elő, és ennek jó oka van. Ez is része a játék egyensúlyának, és a Hearthstone (lehet vitatkozni rajta, de) elég jól balanszolt játék. Dióhéjban, a szituációs lapelőnyhöz bizonyos feltételeknek eleget kell tennünk, hogy beteljesüljenek. Éppen ezért ezek a laphatások általában erősebbek, mint lineáris társaik.
Kép törölveKésleltetett lapelőny
A Hearthstone-ban van néhány olyan lap, ami nem azonnal fejti ki hatását és lapelőnyt generál. Ilyen például a Mana Tide Totem. A köröd végén húz lapot neked (már kijátszásának körében is), így gyakorlatilag kicseréli magát egy lényre a boardon, ami 2-for 1. Ez a késleltetett lapelőny egy példája. Attól függően, hogy hány körig marad ezután a boardon, nagyobb lapelőnyre tehetsz szert a segítségével. Ez viszont már szituációs-késleltetett lapelőny. A késleltetett lapelőnynek megvan az a hátránya, hogy a hatását counterelheti ellenfeled, mielőtt még életbe lépne. Például ha kijátszod a Mana Tide Totemet és az ellenfél Hunterjénél volt lent egy Snipe, akkor ez egy szimpla 1-for-1 trade és a laphatás nem érvényesül.
Kép törölveEgy másik példa a késleltetett lapelőnyre (ami nem minion képessége) a Blessing of Wisdom. Bármilyen lényre használható (kivéve Faerie Dragon, Spectral Knight, Laughing Sister) és akkor húz lapot, amikor az a lény támad. Ez is egy jó példa a késleltetett laphúzásra.
Mindenki által egyezményesen elfogadott tény, hogy az azonnali laphúzás erősebb, mint a késleltetett. Még ha a végén ugyanannyi előnyünk is származik mindkettőből (matematikailag számolva), az, hogy hamarabb tudjuk meg mit húzunk (és még esetleg használhatjuk is), mindig hatalmas plusz. Több választási lehetőségünk lesz, amivel több playt csinálhatunk. Egy olyan játékban, ahol az információ és az előrelátás ennyire fontos, ez nagy fegyvertény.
Ettől függetlenül a késleltetett lapelőny is lapelőny. Igaz, hogy jobb ma egy veréb, mint holnap egy (vagy akár két) túzok, de még mindig jobb holnap egy túzok, mint egy sem.
Olvass a sorok között
Viszonylag egyszerű felismerni azokat a kártyákat, amikről lerí, hogy lapelőnyhöz juttatnak. Azonban ez még csak az első lépése a koncepció teljes megértésének. A játékban sok olyan lap van, ami lehetőséget ad a lapelőny megszerzésére (vagy éppen elveszítésére), attól függően, hogy hogyan játszod ki őket. Akárki akármit mond, a Hearthstone nem passziánsz. Nagyon sokszor függ egy kártya hatékonysága attól, hogy az ellenfeled hogyan reagál rá.
Kép törölveKép törölve Ezekről a kártyákról számodra ordít, hogy 'lapelőny'?
Az Ancestral Spirit és a Counterspell olyan kártyák, amik nem bizonyos számú lapot hoznak neked, de a laphatásukkal elérhető a lapelőny. Ha csak rájuk nézel, azt látod hogy klasszikus 1-for-1 kártyák. Az Ancestral Spirit saját maga helyett egy miniont hoz neked, míg a Counterspell az ellenfél egy spelljét leszedi. Ennyire egyszerű lenne? Na várjunk csak egy percet... [su_spacer size="0"]
Először nézzünk egy példát az Ancestral Spiritre:
- Kép törölveLapelőny megszerzése: Kijátszol egy Argent Commandert, amivel leszeded az ellenfél Azure Drake-jét, így leesik a Divine Shield a Commanderről. A következő körben az ellenfeled kijátszik egy Dark Cultist-ot. A te körödben kijátszod az Ancestral Spiritet az Argent Commanderre, majd leütöd vele a Dark Cultistot. Mindkét minion meghal, de a Commander feléled, visszakapja a bubiját is. Ráadásul még egyszer támadhat. Ebben a példában gyakorlatilag az Ancestral Spiritet trade-elted az ellenfél Azure Drake-jére és Dark Cultistjára, ami egy 2-for-1 trade, ráadásul az Argent Commandered "sértetlen" maradt.
- Lapelőny elvesztése: Te Chillwind Yetit teszel a boardra és elhasználod rá az Ancestral Spiritet. Az ellenfeled idéz egy Spellbreakert, ami Silence-eli a Yetit, majd megöli azt Fireball-al. Hirtelen 2 lap hátrányba kerültél, míg az ellenfelednél ott a Spellbreaker az asztalon, szóval ő csinált 2-for-1 trade-et.
- Kép törölveLapelőny megszerzése: Nálad már aktív a Counterspell és az ellenfeled "belejátszik" egy Nourish-t. Alapvetően egy lap egy lapért. Vagy mégsem? A Nourish húzott volna neki 3 lapot, de a Counterspelled megakadályozta ezt. Így 4-for-1 trade történt a te javadra. A lap hatékonysága, ellentétben a döntéshozatallal, az eredménytől függ.
- Lapelőny elvesztése: Az ellenfeled Sinister Strike-ot játszik, amit a Counterspelled megakadályoz. Ez most akkor egyenlő trade volt? Hát, nem. Ha a Sinister Strike hatása megtörtént volna, ő akkor is egy kártya hátrányban van. Ez a kártya 0-for-1 önmagában, így lett megtervezve. De te viszont elvesztetted a Counterspellt azzal, hogy ő kijátszotta a lapot. Az nem számít jelen esetben, hogy a Sinister Strike nem sebzett, lapok szempontjából te kerültél hátrányba.
Összegzés
Láthatjuk, hogy a lapelőny - még ha nagyon alapvető koncepció is - különböző mélységeiben sokféleképp megmutatkozik a játékban, a játéktudásodtól és a játékmechanizmus megértésétől függően. A fentebb leírt példák a legkönnyebben emészthetőek, mert a cikk a kezdőknek és a haladóknak egyaránt szól. Ahogy egyre több tapasztalatot szerzel a játékkal kapcsolatban, rá fogsz jönni, hogyan használd ki legjobban a board aktuális állását, a laphúzást, hogyan tervezz körökre előre, és generálj mindezzel lapelőnyt. Nem tudjuk elégszer hangsúlyozni, hogy milyen fontos teljesen átlátni a lapelőny fogalmát és értékét, és hogyan kell gyakorlatban alkalmazni a meccsek közben és a deckek elkészítésénél. Azt is meg kell természetesen jegyezzük, hogy a lapelőny nem az egyetlen, és sokszor nem is a legfontosabb előny a Hearthstoneban. A tempo előny általában sokkal fontosabb a lapelőnynél, a minőségi lapelőny viszont sokszor meccseket hozhat. A másik két alapvető (és legalább ilyen fontos) tényezőről is lesz a jövőben cikkünk. Csak, hogy egy kicsit spoilerezzünk a következő részből, ezzel a mondattal zárnánk a leírást: "Nem számít hány virtuális papírdarab van nálad, ha halott vagy."Természetesen várjuk a témában hozzászólásaitokat, kérdéseiteket, legjobb tudásunk szerint válaszolunk rájuk. Azt is megírhatjátok (az alap AoE spell kijátszós eseteken kívül), hogy mi volt a legdurvább lapelőny amit szereztetek és hogyan történt. via