HírekMeta jelentés a 45. hétről

Meta jelentés a 45. hétről

Borovi Bence | 2017.11.15 11:00
4468

rogue artwork

A 45. hét meta jelentése elemzésekkel és statisztikákkal a Vicious Syndicate alapján.

 

Fordítói megjegyzés: Az elmúlt kettő hét jelentésének fordítását kihagytam, de a 45. hetet elhoztam számotokra. Annyi az egészben a csavar, hogy a forrás oldal, csütörtöktől, csütörtökig végzi a megfigyelést, ezért a címben szereplő 45. hét nem teljesen helytálló. Valójában ez a cikk a nov. 2-a és nov. 9-e közötti időszakra vonatkozik.
Illetve ezúttal 75.000 játék alapján vonták le a következtetéseket, aminek a rang szerinti mennyiségi eloszlását a forrás oldalon megtaláljátok – link a fordítás alján.

A kasztok aránya

  • Összes rang
  • 5-1-es rang

statisztikák

statisztikák

Rengeteg változás következett be a metában, kezdjük is a legtetején. A Druid minden szinten túlszárnyalta a Rogue-t. Belsőleg is nagy változásokon megy keresztül, mivel a Big és Aggro-Token változata egyre népszerűbb lesz, míg a Jade típusa, egyre inkább a háttérbe szorul. A legenda rang küszöbén, az Aggro-Token a legnépszerűbb pakli. Ez részben annak köszönhető, hogy gyors és hatékony, részben más oknak…(khm, botok).

A Priest továbbra is csökkenést mutat az összes rangon. A Razakus már kezd kiveszni egy ideje, ahogyan a Dragon verzió is zsugorodik. Az egyetlen kivétel a Big Priest, ugyanis kis mértékben, de folyamatosan több játékot játszanak vele. Minél magasabb rangról van szó, annál többet.

A Warlock továbbra sem mutatja semmi jelét annak, hogy stagnálna a balance változások óta, köszönhetően a Zoo típusának. Ez a pakli fajta, összességében már a magasabb szinteken túlszárnyalta a Jade Druid-ot népszerűségben, és közel jár ahhoz, hogy a Razakus Priest-tel is ezt tegye. A Zoo az egyik legnagyobb nyertese a balance változásoknak, mivel a többi osztály early game-beli hatékonyságának csökkenésével, a Zoo sokkal könnyebben veszi át az irányítást az asztalon.

Bár a Rogue, a játszott játékok mennyiségét illetően jelentős csökkenést mutat a hónap elején, az vitathatatlan, hogy az összes szintet figyelembe véve,még mindig a Tempo Rogue a legnépszerűbb pakli. Változatlanul ez a típus rendelkezik a legkülönfélébb verziókkal, mivel a meta paklijai közül, ez a legrugalmasabb, a legkevesebb „kötelező” kártyával, aminek segítségével rendkívül jól alkalmazkodik a meta változásaihoz.

Sajnos a maradék öt kaszt, nem mutat számottevő változást. Észrevettük, hogy a Hunter és a Paladin jelenléte, minimális mértékben növekszik. A Murloc Paladin jóval erősebb pakli annál, mint amit a népszerűsége sugall, míg a Mindragne Hunter nem tartozik a legerősebb paklik közé, azonban egyáltalán nem borzasztó. A hónap elején meg is figyelhető, hogy többen játszanak vele.

  • Összes rang
  • 5-1-es rang

statisztikák

statisztikák

vS Teljesítmény rangsor

Megjegyzés 1: Mivel még nagyon az elején vagyunk, ennek a szezonnak, a legenda rangon nem rögzíthettünk elég játékot ahhoz, hogy pontos képet adhassunk az ottani metáról. Ezért a legendára vonatkozó következtetéseinket a rang 5-1 szinten játszott játékokból vontuk le.

Megjegyzés 2: A Silence Priest-et oly kis mértékben játszották a játékosok, hogy nem tudjuk megbízhatóan elhelyezni azt. Ám ha muszáj lenne, akkor a Tier 2-ben lenne.

A Big Druid továbbra is az élen maradt. Ez a típus rettenetesen jól helyezkedik el a jelenlegi metában, kiváló eredményekkel a mostanság legnépszerűbb paklik ellen. Uralja, a Razakus elleni meccseket, miközben a Jade Druid-dal is ő az esélyesebb. Ezenkívül meggyőző erőt képvisel a lassabb agresszív paklik ellen, mint a Tempo Rogue és Zoo Warlock.  Ugyanakkor, a gyorsabbakkal, amik kirobbanóan kezdenek, általában a buffoknak köszönhetően, már nehezen veszi fel a versenyt, mint például az Aggro-Token Druid és Murloc Paladin. A Secret Mage is problémás számára, ámezeknek a pakliknak nem elég nagy az előfordulási arányuk ahhoz, hogy a Big Druid előnyei ne ellensúlyoznák azt. Ezért egyértelműen kijelenthető, hogy a pillanatnyi metában, ez a legjobb pakli.

A Tier 1-ben megtalálható még a Murloc Paladin és a Tempo Rogue. A Tempo a legegységesebb pakli, míg a Murloc továbbra is kifejezetten alulértékelt, ahhoz képest, milyen győzelmi arányokat mutat. Az Aggro-Token Druid nyerési mutatói csökkentek, ami értelemszerű, hiszen a legenda küszöbén ez a legnépszerűbb változata a Druid-nak. Emiatt kisebb előnnyel indul már, ellentétben az elmúlt hetekkel, mikor a játékosok még nem számítottak rá. Az emberek most már megfontoltabbak a típussal, mind a mulligan, mind a játék közbeni taktikázás során. Ez már nem egy „fekete ló”, hanem egy tiszteletre méltó, és nagyra becsült pakli.

A Big Priest és a Zoo Warlock kissé gyengébb eredményeket mutat a korábbiaknál, de még mindig nagyon jó választásoknak számítanak, a mostani metában. A Big Priest egy újabb példa arra, hogy a KFT metában miért a nagyobb a jobb, míg a Zoo egy kiváló „mászó pakli”, ami az alacsonyabb szinteken különösen erős. Sok szoros meccset bonyolít le a meta népszerűbb paklijaival, amik közül néhányan nagyon függ attól, hogy milyen kártyákat is választanak kezdéskor a játékosok. Ez egy jutalom pakli azoknak, akik képesek látni, hogy milyen típussal játszik az ellenfél.

A Secret Mage az egyik legfurább pakli a 50%+ klubjában. Az elterjedtsége ellenére sem játsszák gyakran, amire az a válasz, hogy ezzel játszani, egyfajta kő/papír/olló játék. A gyors, agresszív paklik ellen összeroppan, míg a lassúak ellen jól használható. A Secret Mage-nek a legjobb ellenfél pedig a Big paklik bármelyike, mivel azok early game-jét jelentősen befolyásolják, a Mage-nél található secretek, ellenben a Mage, a passzív early game-nek köszönhetően nyugodtan játszhatja a saját stratégiáját.

A Razakus Priest egy újabb héten is 50% alatt tartotta a nyerési mutatóját, és üdvözölte „a nem hiszem el, hogy ez a pakli így végzi klubban” régi barátját, a Jade Druid-ot. A Druid-ra egyszerű a magyarázat. A másik kettő változata nagyon hatékony a Jade ellen, ami letöri annak jelenlétét a játékban.Bár a Jade Druid egyre nagyobb, és nagyobb gólemeket idéz meg, a Big Druid ezt átugorja, és rögtön 8/8 és 12/12 lényekkel indít. Ez pedig a jelenlegi metában egy sokkal gyorsabb módja annak, hogy nagy lényekhez jusson a játékos.

Lehet, hogy a Razakus Priest már a Tier 3-ba került, ugyanakkor azt láthatjuk, hogy fejlődést mutat a magasabb szinteken, ami összefügg az újonnan alkalmazott változásokkal. Jelenleg egyértelmű különbség mutatható ki a régi és új verziók között, néhány ezek közül kifejezetten sikeres volt az előző szezon végén, és a jelenlegi elején. A kulcs, a Razakus Priest sikeréhez, az alkalmazkodás. Mutatunk kettő példát:

A Pint-Size Potion/[Shadow WordHorror] kombó veszít a hatékonyságából, minél magasabb rangon játszik a játékos, mivel ott már hatalmas lényekkel kerül szembe a Priest, amik ellen nem használható a kombó, ellenben az alacsonyabb szintekkel, ahol sok kis értékű lény került az asztalra.  A kombinációnak akkor van értelme, ha Shaman-nok is lennének játékban, ám ez nincs így. Ez pedig azt jelenti, hogy van a pakliban kettő használhatatlan lap, ami a népszerű paklik ellen semmit sem ér.

Az egyik legrosszabb ellenfél, a Big Druid, ami ellen néhány tech lappal nagyobb hatékonyságot lehet elérni. Viszont ha a meta nem csak néhány népszerű pakliból állna a nagyobb szinteken, ezek a lapok kockázatosak lennének. Példának okáért, ott van a Giant Wasp, ami egy népszerű választás a Druid ellen, vagy ott a Holy Fire, ami egy jó válaszcsapás a Cobalt Scalebane-re. Azonban ezen tech lapok rossz használatát nagyon bünteti ez a pakli, hiszen sokkal jobban támaszkodik a laphúzásra, lévén mindenből csak egyet használ. Ezért a tech kártyákat csak akkor érdemes használni, ha az teljesen egyértelmű.

Pirate Warrior, a Token Shaman és a Midrange Hunter alkotja a Tier 3 maradékát, a Dragon Priest-tel együtt, ami sokkal jobban működik az egysíkú metában, mint egy változatosban. A Pirate Warrior továbbra is szenved, köszönhetően az Aggro-Token Druidnak, amivel ha szembe kerül, akkor az esélytelenek nyugalmával indul. Ugyanakkor megismételjük azt, amit már korábban is: ezek a kasztok a legerősebb „gyengék”, amiket már hosszú ideje láttunk. Mindegyikük eléggé kompetitív ahhoz, hogy sikert mutathasson fel bármely rangon. A jelenlegi meta nem bünteti keményen azt, ha valaki nem alap meta paklival játszik, hanem megpróbál azon kívülivel. Ezért van az, hogy egy Tier 4-ben lévő paklival is lehet sikereket elérni. Nincs olyan mumus a játékban, ami ellen nem lehetne valamilyen módszert kifejleszteni.

Forrás: Meta jelentés #69

meta pakli

További híreink

Karácsonyi dekoráció