Mi választ el egy profit egy átlagon felüli játékostól
Ezt a leírást eredetileg LookItzJoe írta a vicioushs.cards oldalon, aki egész életében egy Blizzard rajongó volt és a Hearthstone is az egyik kedvenc játéka. Szerinte a Hearthstone egy igazán egyedi élményt ad, hiszen ez egy olyan játék, amit legalább annyira élvezetes nézni, mint játszani - ha nem jobban.
Ő egy átlagon felüli játékosnak tartja magát, de szeretne jobb lenni és elérni a legenda rangot, ezért segítséget kért LBYS-től (LBYS Twitch), aki egy igazi profi. A cikk fordítása a tovább után olvasható.
Az átlagon felüli játékos
Az átlagon felüli játékost az alábbiakként lehetne leírni:
- Általános ismeretséggel rendelkezik a legtöbb TCG (gyűjtögethető kártyajáték) fogalomról
- Ismeri a népszerű paklik többségét
- Ismeri az összes kártyát és képességeiket
- Ismeri a legtöbb kártyának a működését (pl.: Deathrattle)
- Ismeri az alapját, hogyan válasszon lapokat a játék elején (mulligan)
- Felismeri az ellenfél pakliját
- Alapvető ismeretek az ellenfél várható lépéseinek megítéléséről és hogyan játssza körbe az ellenfél pakliját
A profi játékos
Természetesen a profi játékoson belül is több szint létezik. Néhány profi jobban ismeri az egyik fogalmat, mint a másik, de az egyszerűség kedvéért ezeket a különbségeket nem vesszük figyelembe.
Egy profi játékos a játék teljes ismeretével rendelkezik:
- Kiterjedt ismeret a játék eleji lapválasztásról (mulligan)
- Tudja miként válasszon lapokat minden egyes meccsre
- Felismeri a játékosokat és az ő pakli/játék stílusukat.
- Megérti az ellenfél lapválasztásait és hogyan játsszon eszerint
- Tudja, hogy mi fog történni 2-3 körrel később
- Kiszámolja a legjobb lépést az összes lehetőség közül
- Felismeri és előre eltervezi a lethal köröket (amelyikben kivégzi az ellenfelét)
- Megérti a lények elhelyezését
Kapcsoljuk össze az egészet
Ezen tulajdonságok kombinációja választja külön a játékosokat. Úgy is elképzelheted, mint egy tanteremben az osztályzatokat. Az 'A' tanulót vegyük a 'Profinak' és a 'B' tanulót az 'Átlagon felülinek'. Az 'A' tanuló megérti az összes tananyagot és nagyon kevés hibát követ el. A 'B' tanuló megérti a legtöbb tananyagot, de hiányzik neki a kulcsfogalom, amiért hajlamos hibákat elkövetni.
A Mulligan (lapválasztás a játék elején)
A többség általában csak azokra a kártyákra gondol, amivel játszani tud minden egyes meccs kezdésénél. Azonban egy igazán profi játékos speciális kártyákra is figyel az alapján, hogy az ellenfél feltehetően milyen kártyákat fog kijátszani. Megnézi a mulligan-t. Azt gondolhatjátok, hogy ez hülyeség, hiszen milyen előnyöd származhat belőle? A kártyákat úgysem látni, nem igaz? Nem. Ezzel megtudhatod, hogy az ellenfeled milyen paklit játszik és előre felkészülhetsz rá.
Amennyiben megtartja a kártyákat, akkor olyan lapokkal rendelkezik, amilyeneket szeretne. Visszadobja a kártyákat, akkor keres olyat, amilyet szeretne. Utóbbi esetben pedig vagy olyan kártyát szerez, amilyet szeretne, vagy nem. Az első esetben azonban tudod, hogy megvan mindene, amit szeretne. Itt fogod tudni, hogy milyen meccs lesz ez.
Vegyük példának a Warrior-t. Az ellenfelük megart 1-3 kártyát ellenünk (Hunter). Fiery War Axe? Cruel Taskmaster? Armorsmith? Valószínű. Tudván, hogy megtartotta ezeket a kártyákat egy olyan előnyt ad nekünk, amivel tudjuk, hogy milyen lapok vannak az ellenfelünk kezében. A Fiery War Axe-nek köszönhetően tudjuk, hogy egy Haunted Creeper-t szeretnénk kijátszani, hiszen azt nem tudja azonnal elintézni. Tudjuk, hogy van Cruel Taskmaster-e, ezért nem akarunk 1 élettel rendelkező lényt tenni a harctérre, mert ingyen megölheti és a következő 2 élettel rendelkező lényünkkel is végezni tud.
A játék
Legtöbben úgy gondolkodunk játék közben, hogy milyen egyértelmű gyengéi vannak a paklinknak. A harcterem területi sebzés ellen veszélyben van-e? A lépéseimnek köszönhetően az ellenfelem előnyösen trade-el-e? Azonban egy profi még többre figyel. Végiggondolja az ellenfél összes lehetséges lépését és, hogy hogyan fogja megakadályozni a következő kör(ök)ben. Lehetséges-e számunkra, hogy lethal legyen és tudjuk-e az ellenfelünket olyan helyzetbe hozni, hogy már sehogy se tudjon nyerni belőle? Az ellenfél végezhet-e velünk? Hogyan készüljünk fel a lethal-ra, miközben magunkat is megvédjük, nehogy az ellenfélnek legyen lethal-je?
Egy másik fontos dolog, hogy a legtöbben azon vannak, hogy ne veszítsenek ahelyett, hogy az lenne a cél, hogy nyerjenek. Amikor arra koncentrálsz, hogy ne veszíts, olyan lépéseket teszel, amelyekkel még egy körön át élhetsz, de ezekkel a lépésekkel soha nem fogod megnyerni a játékot. Azonban ha a győzelemre játszol az veszélyeket is hordoz magával, mert fennáll az esélye, hogy veszítesz, de a győzelemre is van esélyed. Amikor egy olyan helyzetbe kerülsz, hogy egy bizonyos topdeck ellen meghalnál és semmi esélyed nincsen, hogy körbejátszd, akkor az ellenfelet kell megölnöd olyan gyorsan, ahogyan csak tudod, így nagyon kevés esélye lesz felhúzni azt a bizonyos lapot, amivel kivégezhet téged.
Tudni, hogy mikor trade-elj, egy olyan előny, ami megint elválasztja a legprofibb játékosokat a többségtől. Ez ismételten kapcsolatban áll az ellenfél paklijának ismeretével és a meccs megértésével.
Ime egy példa:
Te: Loatheb
Ellenfél (Mage): Loatheb
Következő körben te: Savannah Highmane
Trade-eljünk vagy menjünk arcra Loatheb-bel? 5 sebzés eléggé fontos és az ellenfelünknek már nincs sok élete (aki egy Mage).
Jobb ha trade-elünk, mert az ellenfelünk is nyerhet. Hiába van előnyünk a harctéren, mert előfordulhat, hogy az ellenfelünk trade-eli Loatheb-et a Highmane-be, majd használ egy Flamestrike-ot és a Hero Power-ével kivégzi a Loatheb-ünket. Azonban ha trade-elünk, akkor az ellenfél a Flamestrike-kal és a Hero Power-rel mindössze a Highmane-t végezné ki, de két 2/2-es így is a harctéren marad és rögtön jobban is állunk.
Végszó
Remélhetőleg tanultatok valami hasznosat ebből a cikkből és ezeket tudjátok hasznosítani a saját játékaitokban is, így remélhetőleg könnyebben sikerül a legenda rang elérése is. A saját gondolkodásotokhoz ha ezt is hozzáadjátok, akkor azzal újat tanulhattok és erre építhetitek a már meglévő játék ismereteteket.
Sok sikert a Hearthstone kalandjaitokban!
Forrás: vicioushs.cards - Mi választja el a 'profit' az 'áltagon felüli' játékostól